Tichá voda břehy mele

pondělí 13. říjen 2008 12:17

Ministr kultury Jehlička bývá často v médiích označován na „tichého, nevýrazného“ nebo dokonce až „neviditelného“ ministra. Veřejnost jej prý nezná a kdyby nebylo poprasku kolem Národní knihovny, veřejnost si jej nevšimne. Domnívám se však, že ministři by měli být hodnoceni podle svých výsledků, nikoliv podle jejich mediální aktivity, která u některých politiků nebývá konkrétními výsledky vůbec podložena.

 

           To se však nedá říci u současného ministra kultury a stačí se přitom podívat například na několik základních čísel financování kultury. Výdaje ni se za poslední dva roky zvýšily nejen absolutně, ale i relativně, což je v době přísných výdajových škrtů možno považovat za velký úspěch. Abychom byli konkrétní, v roce 2005 činil podíl těchto výdajů bez financování církví na výdajích státního rozpočtu jen 0,49 %, v roce 2007 již 0,64 % a v letošním roce dokonce 0,68 %. V absolutních číslech se tyto výdaje zvýšily v letech 2005 až 2008 ze 4,5 miliard korun na slušných 7,5 miliard. Tato čísla nejsou špatný výsledek pro neviditelného ministra, že ano?

           

Vláda schválila státní rozpočet na rok 2009, který jen potvrzuje výše napsané. Ačkoliv je nutno šetřit a dodržovat střednědobé výdajové rámce, ukazuje se, že oblast kultury představuje pro vládu jednu z nejvýznamnějších priorit. Proto dochází k podstatně menšímu snižování výdajů v této oblasti v porovnání s jinými rozpočtovými kapitolami.  

Jakoukoliv změnu výdajů ovšem nelze samu o sobě považovat za úspěch. Jde o to, aby se zvyšovala efektivita těchto výdajů, aby každá koruna vložená do kultury přinášela více „muziky“. Proto se za současného ministra začala prosazovat koncepce – podporovat budeme ty projekty, které dokáží další prostředky přinést samy, ať už jako příjmy z cestovního ruchu nebo pronájmu pro různé aktivity. Například investice do nových výstavních prostor Národního technického muzea přinese této instituci další příjmy. Samo ministerstvo i jeho příspěvkové organizace musí hospodařit efektivněji. Nyní třeba chystáme centrální systém dodávek elektřiny, který přinese velké úspory v době rostoucích cen energií.

 

            Jak zní známé rčení – tichá voda břehy mele. Ono se vyplatí v tichosti pracovat a potom vykázat úspěchy, než dělat v médiích humbuk bez reálných výsledků. Ministr Jehlička je toho názorným příkladem.

Tomáš Stejskal

Tomáš Stejskal

Tomáš Stejskal

Rád bych se věnoval tématu financování kultury, ale i oblasti kultury obecně. Vzhledem ke svým dřívějším zkušenostem ze zdravotnictví nebudu opomíjet ani tuto oblast či problematiku veřejných financí obecně. Budu se těšit na Vaše názory k mým komentářům.

Působím jako ekonomický náměstek ministra kultury. Pocházím ze severu Moravy, je mi 43 let, jsem ženatý a mám tři děti. Jsem členem TOP 09. Dříve jsem působil na manažerských funkcích hlavně ve zdravotnictví (např. ředitel nemocnice v Opavě).

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora